معرفي معرفي

 

نقش مراكز اطلاع رساني در ارتقاي علمي جوامع
 
     مراکز اطلاع رساني حاوي دانش عظيم هستند، دانشي که نه تنها مورد استفاده کاربران داخل سازمان است بلکه با رويکردي علمي مي­تواند سرآغاز تحقيقات و پژوهش­هاي متعددي در سطح جامعه باشد.
    يکي از بزرگ ترين چالش­هاي مراکز اطلاع رساني در سازمان­هاي تخصصي توانمند سازي بخش­هاي مختلف آن براي بهره­ گيري هر چه بيشتر از اطلاعات کيفي و تخصصي است که توسط منابع حرفه­ اي و علمي تهيه و در اختيار سازمان قرار گرفته است.
     هنگامي که دورنماي مراکز اطلاع رساني دستيابي آزاد و فوري کاربران به اطلاعات و افزايش قابليت اعتماد اطلاعات تخصصي باشد، آنگاه نحوه مديريت اطلاعات، چگونگي سازماندهي آن و روش­هاي ارايه خدمات، اهميت و جلوه­ هاي خاص خود را آشکار مي­سازد.
    از آنجا که سازمان ملي استاندارد ايران تنها سازمان در کشور است که بر طبق قانون مي­تواند استاندارد رسمي فرآورده ­ها را تعيين و تدوين و اجراي آنها را با کسب موافقت شورايعالي استاندارد، اجباري اعلام نمايد، نقش مرکز اطلاع رساني اين سازمان در تامين اطلاعات و دانش مورد نياز کارشناسان و متخصصين سازمان از سويي و ارايه خدمات اطلاع­ رساني به بخش صنعت و دانشگاه از سوي ديگر، مشخص و بارز مي­گردد.
    يکي از وظايف رسمي سازمان ملي استاندارد ايران، راهنمايي علمي و فني توليد کنندگان، توزيع کنندگان و مصرف کنندگان است.  بنابراين از همين بند مي­توان نتيجه گرفت که  سازمان ملي استاندارد ايرانمي­تواند از طريق خدمات اطلاع رساني، راهنمايي­هاي لازم را به گروه­هاي فوق ­الذکر ارايه نمايد، زيرا ارايه اطلاعات و دانش علمي در زمينه استانداردها يكي از موثر ترين راههاي کمک به جامعه صنعتي و دانشگاهي است که مي­تواند اين مهم را از طريق يک مرکز اطلاع رساني مجهز به خوبي انجام دهد.
     با توجه به مطالب فوق، مديران سازمان ملي استاندارد ايران تصميم گرفتند که با ايجاد يک پورتال، محيطي يکپارچه و هماهنگ را براي کاربران خود فراهم سازند تا از اين طريق جستجوي اطلاعات از راه دور براي همه كاربران امكان پذير باشد، امکان دسترسي به متن کامل مدارک و اطلاعات براي گروه­هاي خاص فراهم باشد، انسجام علمي لازم در طبقه­ بندي دانش موجود ايجاد شده و پورتال کتابخانه و مرکز اطلاع رساني سازمان بتواند به عنوان يک پايگاه غني اطلاعاتي مورد استفاده متخصصين قرار گيرد.

 
 
آشنايي با مرکز اطلاع رساني و کتابخانه سازمان ملي استاندارد ايران
 
    مرکز اطلاع رساني و کتابخانه سازمان ملي استاندارد ايران فعاليت خود را از بدو تاسيس سازمان (موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران) در سال 1339 آغاز کرده است.
 
 
مجموعه ­ها
 
اين مرکز شامل مجموعه­ هاي زير است:
1-   کتب فارسي،
2-  کتب لاتين،
3-  گزارش­هاي علمي و فني فارسي
4-  گزارش­هاي علمي و فني لاتين
5-  استاندارد هاي ملي
6-  استانداردهاي بين­ المللي
7-  مجلات و نشريات ادواري فارسي
8-  مجلات و نشريات ادواري لاتين
9-  ديسك هاي نوري
10-  فيلم
11-  نوار صوتي
12-  مجلات الکترونيکي
13-  کتب الکترونيکي
 
 
تاريخچه کتابخانه و مرکز اطلاع رساني :
 
     کتابخانه موسسه استاندارد در سال 1339 تاسيس شد. ابتدا کتابخانه درساختمان مترولوژي واقع در سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي شهر صنعتي كرج مستقر بود،  سپس به ساختمان شماره 10ودر سال 1369 به ساختمان شماره3 انتقال يافت.
    کتابخانه اين سازمان براي بهنگام سازي منابع تلاش بسياري نموده است به طوري که درسال 1384 توانست با استفاده از نرم افزار کتابخانه اي سيمرغ، سيستم دستي را به سيستم مکانيزه تبديل نمايد و در سال 1385موفق به اخذ گواهي نامه سيستم مديريت کيفيت گرديد که نشانگر گام موثري درارايه خدمات بهتر به استفاده كنندگان بوده است. در سال 1388  نرم افزار كتابخانه تغيير يافته و سيستم جامع پارس آذرخش مورد استفاده قرار گرفت.
 
 
کتابخانه و مركز اطلاع رساني استاندارد
 
کتابخانه داراي 5 زير مجموعه به شرح زير است:
1-     بخش کتب
2-     بخش نشريات ادواري (مجلات)
3-     بخش مجموعه ها
4-     بخش مواد شنيداري و ديداري
5-     بخش استانداردهاي  بين المللي
 
در سال  1339 با عضويت سازمان ملي استاندارد ايران در سازمان بين المللي استاندارد (ايزو) و  نياز به محلي جهت نگهداري مدارک فني در سازمان آرشيو فني مدارک استاندارد در اين بخش شکل گرفت که طي سالها به مرکز اطلاع رساني تغيير نام داده شد .
 
 
-     بخش استاندارد هاي ملي
استانداردهاي ملي شامل بيش از 14000 عنوان استاندارد فارسي است که توسط سازمان ملي استاندارد ايران تدوين و منتشر گرديده و از طريق پرتال سازمان (www.isiri.org)  قابل دريافت است.
 
-   استاندارد هاي بين المللي شامل:
ISO- ISO En  استاندارد بين المللي
Din - Din En آلمان
 IECاستاندارد بين المللي برق و الکتروتکنيک
- ASTM آمريکا
- BS انگلستان
-JIS ژاپن
SAE خودرو
 و ....
 
تماس با ما
 
نشاني : کرج – شهر صنعتي – سازمان ملي استاندارد ايران – كتابخانه -  صندوق پستي : 163- 31585
تلفن : 8- 32806031 (026 ) داخلي 2452
دورنگار:  32800664 (026)
پست الکترونيکي :                 Library@isiri.org.ir
پرتال كتابخانه :                                 http://doc.isiri.org.ir/web/guest
 
 
 
 
پيوند ها:
                                                                             
سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران
آستان قدس
پزوهشگاه اطلاعات و مدارک علمي ايران
کتابخانه منطقه اي علوم و تکنولوژي
سازمان بين المللي استاندارد
بانک اطلاعات نشريات کشور
کتابخانه مرکز پژوهشي متالورژي رازي
کتابخانه مجازي ايران